Na světě je první virus napadající iPhone

Novinky | 11.11.09

Mladý Australan stvořil virus, který útočí na odblokované přístroje iPhone. A úspěšně.

První virus pro iPhone

Teprve jedenadvacetiletý Australan Ashley Towns se stal první tvůrcem viru, který napadá zařízení Apple iPhone. Škodlivý kód s přezdívkou „ikee“ útočí na všechny generace iPhonů. Ohrožení jsou však jen ti uživatelé, kteří si svůj přístroj odemkli, čímž zbavili iPhone bezpečnostní pečeti společnosti Apple. Jde o běžnou praxi, která se provádí kvůli tomu, aby do iPhone mohly být instalovány i neoficiální aplikace či změněn vzhled pracovní plochy.

Hlavním projevem nového viru mladého Australana je to, že se na pozadí displeje iPhonu objeví fotografie britského zpěváka Ricka Astleye a text „ikee is never going to give you up“, jenž naráží na slavný hit britské popové hvězdy z 80. let.

Ashley Towns vytvořením viru chtěl především upozornit na odstranění bezpečnostní ochrany iPhone při jeho odblokování. Většina uživatelů při tom totiž nezmění bezpečnostní heslo přístroje, které představuje jeho jedinou ochranu, a ponechá to přednastavené, kterého právě využívá „ikee“, aby se dostal do přístroje. Samotný Apple s tím přitom nemůže nic dělat, jelikož chybu způsobují pouze uživatelé.


Komentáře