Na světě je první auto vytištěné na 3D tiskárně

Novinky |

Metodou trojrozměrného tisku vzniklo již mnoho různých produktů – první vytištěné vozidlo však bylo představeno teprve nyní.

Na světě je první auto vytištěné na 3D tiskárněNese název Strati a jeho tvůrcům trval jeho tisk a sestavení celkově méně než dva dny – přesně 44 hodin. Auto bylo vytvořeno arizonskou firmou Local Motors v průběhu Mezinárodního veletrhu výrobních technologií v Chicagu.

Klíčové pro tvorbu tohoto vozidla bylo, že se skládá jen ze čtyřiceti částí. Pro srovnání – běžné moderní vozidlo obsahuje více než 20 tisíc komponent. Očekávaná maximální rychlost Strati je 40 mil za hodinu (něco přes 60 km/h). Na jedno nabití baterie pak auto najede mezi 120 a 150 mílemi (okolo 200 km).

Strati

Přestože je vozidlo považováno za první vytvořené metodou 3D tisku, je třeba zmínit, že samozřejmě není celé vyrobeno z tištěných materiálů. Podle Local Motors jsou kompletně vytištěné díly jako karosérie, šasi, sedadla, palubní deska, středová konzole a kapota. Prvky jako pneumatiky, kola, baterie, kabely, zavěšení kol, elektrický motor a přední sklo jsou vyrobeny konvenčními metodami.

Společnost plánuje Strati prodávat za cenu mezi 18 a 30 tisíci dolary (asi 360 až 600 tisíc korun) v závislosti na konkrétní výbavě požadované kupujícím. Za tuto cenu nicméně doufáme, že auto zvládne více než 60 km/h.

Výhodou však je, že kupující mohou opětovně použít mnoho částí svého původního vozidla, jakmile budou mít v plánu „upgradovat“ a koupit vozidlo nové.

Zdroj: IDG News ServiceÚvodní foto: Local Motors

Komentáře