Na internetu je skoro 900 tisíc falešných androidových aplikací

Novinky |

Studie společnosti Trend Micro informuje o existenci téměř 900 tisíc falešných androidových aplikací, které se vydávají za legitimní programy, avšak kradou uživatelská data nebo agresivně zobrazují reklamy.

Na internetu je skoro 900 tisíc falešných androidových aplikacíTrend Micro si vzalo 50 nejstahovanějších bezplatných androidových aplikací v obchodě Google Play a následně začalo prohledávat jiné e-shopy a zjišťovalo, zda existují i jejich klony, které jsou nebezpečné. Výsledek? U 77 % z top 50 aplikací existuje minimálně jedna falešná verze, jež na první pohled vypadá a chová se stejně jako legitimní aplikace, avšak je opatřena škodlivým kódem. Možná ještě více alarmujícím je celkový počet falešných aplikací, které lze na internetu najít. Podle průzkumu Trend Micro z dubna se jich v různých e-shopech a na online fórech vyskytuje 890 482, z nichž více než polovina je nebezpečná.


I když byl v obchodě Google Play objeven jen zlomek těchto falešných aplikací, i tak zjištění, že útočníci v tisících případech infiltrují oficiální e-shop Googlu, na klidu příliš nepřidá. Jako příklad totálního podvodu Trend Micro uvedlo aplikaci Virus Shield za 3,99 dolarů, jež má v Google Play Store hodnocení 4,7 bodů z 5 a přes 10 000 stažení. Tento program však nedělá naprosto nic.

 

Zdroj: TechspotÚvodní foto: © bloomua - Fotolia.com

Komentáře