Na české organizace míří nadprůměrný počet útoků

Novinky |

Společnost Check Point zveřejnila svoje statistiky, ze kterých je patrné, že na české organizace míří větší počet kybernetických útok, než je globální průměr.

Na české organizace míří nadprůměrný počet útokůZajímavé přitom je, že více než pětina (22 procent) těchto útoků pochází přímo z České republiky, což je druhý největší podíl po Spojených státech (33 procent) a před Irskem (8 procent). Na jednu českou organizaci je přitom týdně podniknuto průměrně 530 kyberútoků, přičemž celosvětový průměr je 491 kybernetických útoků na jednu firmu.

V drtivé většině (92 procent případů) probíhají pokusy o „propašování“ škodlivých souborů do systémů a sítí organizací prostřednictvím webových stránek, zbývajících 8 procent pak připadá na e-maily. Zajímavé je, že globálně je tento podíl zcela posunutý, a to 36:64.

Škodlivé soubory distribuované prostřednictvím e-mailů mají většinou koncovku .exe, následuje .xlsx a .rtf. U škodlivých souborů distribuovaných přes web pak drtivá většina nese koncovku .pdf (97,8 %).

„Od poloviny března jsme pozorovali výrazný nárůst útoků botnetů. Do té doby ovlivňovali zhruba 5 % českých společností, ale během měsíce vzrostl jejich dopad až na téměř 15 %, nyní následuje pozvolný pád. Naopak lehce začaly růst útoky kryptominerů a bankovních malwarů, které do té doby měly spíše klesající tendenci. Se vzestupem botnetů zároveň došlo i k nárůstu útoků škodlivých kódů, jejichž cílem je krást informace a data z českých společností. Křivka sice nebyla tak strmá jako u botnetů, ale zato se růst ještě nezastavil a dopad na české společnosti je nyní dvojnásobný v porovnání s celosvětovým průměrem,“ říká Tomáš Růžička, SE Team leader v kyberbezpečnostní společnosti Check Point.

Zdroj: TZ Check Point

 Úvodní foto: (c) paradox - Fotolia.com

Komentáře