Mozilla prý plánuje režim „super privátního surfování“ pro Firefox

Novinky |

Navzdory své ohromné popularitě nejsou „privátní“ či „inkognito“ režimy v mnoha moderních prohlížečích zdaleka tak soukromé, jak by se mohlo zdát.

Mozilla prý plánuje režim „super privátního surfování“ pro FirefoxV mnoha případech se omezují prakticky jen na blokování lokálního ukládání historie vyhledávání, cookies a hesel. Existuje sice pár výjimek (Funkce Private Browsing ve Firefoxu obsahuje také ochranu před sledováním s názvem Content Blocking či „blokování obsahu“), ale jinak mají lidé tendenci ochranu nabízenou těmito režimy značně přeceňovat.

V reakci na to prý Mozilla plánuje režim „super privátního surfování“ (SPB či Super Private Browsing), který by uživatelům mohl nabídnout skutečnou anonymitu; respektive je skutečné anonymitě přiblížit tak, jak je to jen s prohlížečem možné.

Zpráva přichází prostřednictvím portálu PC Gamer, který si všiml zajímavé informace, jež je součástí programu Mozilla 2019H1 Research Grant. V rámci tohoto programu chce Mozilla nabídnout financování těm, kteří dokážou zodpovědět na jednu nebo více z 12 otázek týkajících se budoucnosti Firefoxu a surfování na webu jako celku.

Právě ve dvanácté hlavní otázce (RQ12), která pokrývá „soukromí a zabezpečení pro Firefox“, Mozilla zmiňuje svůj zájem o poskytování režimu SPB svým uživatelům. Tento režim by podle Mozilly do Firefoxu integroval Tor (či „cibulový prohlížeč“), jenž by blokoval „hromadné sledování, špehování a záskávání otisků prstů (fingerprinting)“. Organizace však přiznává, že to nebude jednoduché.

„…umožnění velkému počtu dalších uživatelů, kteří by mohli využívat síť Tor, si vyžaduje vyřešení neefektivit přítomných v současné době v Toru, jako je tvorba protokolu optimálního pro zapojení v daném rozsahu,“ uvádí Mozilla. A právě tady nastupujete vy – respektive výzkumníci v oblasti soukromí, kteří tohle třeba čtou. Máte-li zájem se na tomhle výzkumu podílet, neváhejte a napište přímo Mozille.

Zdroj: Techspot.com (český překlad převzat z BusinessWorld.cz)Úvodní foto: PCWorld.com

Komentáře