Mozilla: Odklad Firefoxu 4 a rychlá oprava kritické zranitelnosti

Novinky | 30.10.10

I když Mozilla v uplynulém týdnu odložila uvedení finální verze čtvrté generace svého populárního open source prohlížeče, podařilo se jí během dvou dnů odstranit kritickou bezpečností chybu a vydat aktualizované verze Firefoxu i Thunderbirdu.

Firefox 4 měl být ve své finální verzi podle původních plánů k dispozici již letos v listopadu, nestabilita a chyby, se kterými se vývojáři potýkají při vývoji již opožděné sedmé beta verze, si však vybraly svou daň a narušily původní plán. Ten tak byl upraven a dle slov Mikea Beltznera se předpokládá, že finální verze vyjde začátkem příštího roku. I tento termín je však pouze orientační a v závislosti na okolnostech se může změnit.

Před vydáním finálního Firefoxu 4.0 budou postupně uvolněny ještě čtyři beta verze, z nichž by ta první v pořadí, jež nese číslo 7, měla být uvolněna začátkem listopadu. Na sérii deseti plánovaných beta verzí naváže začátkem příštího roku i zatím blíže nespecifikovaný počet release candidate verzí.

Překvapit se však společnosti Mozilla tento týden podařilo i pozitivně. Uvolnila totiž mimořádné aktualizace Firefoxu v podobě verzí 3.6.12 a 3.5.15, které během pouhých dvou dnů zareagovaly na zveřejněnou kritickou bezpečností chybu, jež se okamžitě stala potenciálním rizikem pro všechny uživatele. A jelikož mohla být chyba zneužita i v integrované RSS čtečce Thunderbirdu, vydala Mozilla ve stejný den s časovým odstupem několika hodin i aktualizované verze Thunderbird 3.1.6 a 3.0.10.


Komentáře