Mozilla drží slovo, vývoj Firefoxu 6 odstartoval

Novinky | 17.04.11

Mozilla počátkem týdne ukončila vývoj novinek pro pátou generaci prohlížeče Firefox, která se od nedávno vydaného Firefoxu 4 odliší více než 1 000 úprav. Další novinky přinese až Firefox 6, jež se nyní nachází v hlavní vývojové větvi.

Vývojová verze Firefoxu 5 se aktuálně vyskytuje v nově zřízeném kanálu mozilla-aurora, jež se oproti nadcházejícímu stádiu beta vyznačuje daleko menší stabilitou. Určena je všem, kteří chtějí již od raného stádia pomoci s odladěním a otestováním prohlížeče. Lokalizované verze prozatím nejsou v rámci tohoto kanálu k dispozici. Stahovat můžete na stránce společnosti Mozilla, kde naleznete i stručný popis jednotlivých fází vývoje.

V současnosti tak vývojový cyklus probíhá ve čtyřech etapách. Na samém začátku se nachází tzv. noční buildy, dále aurora a beta verze a nakonec finální release, jež by měl být v případě Firefoxu 5 uvolněn koncem šestého měsíce. Dle informací uvedených na serveru Conceivably Tech by k tomu mělo dojít konkrétně 21. června.

V souvislosti se slíbeným zrychlením vývojového cyklu Firefoxu se již nyní pracuje na šesté generace tohoto prohlížeče, která se vyskytuje v hlavní vývojové větvi, jež nově nese označení 6.0a1. I ta by dle původních plánů měla letos dosáhnout finální verze. Zrychlit vývojový cyklus se rozhodl i Microsoft, který v týdnu na veletrhu MIX11 představil první Platform Preview verzi Internet Exploreru 10 a zavázal se, že bude tyto verze vydávat každých dvanáct týdnů.


Komentáře