Microsoft zveřejnil bližší detaily o Windows 8 a uvolnil ke stažení zkušební verzi

Novinky |

Hlavním tématem vývojářské konference Build společnosti Microsoft se stal nový operační systém Windows 8. Účastníci obdrželi tablety, na nichž si OS mohli vyzkoušet.

Microsoft zveřejnil bližší detaily o Windows 8 a uvolnil ke stažení zkušební verziGalerie


Úvodní obrazovka svým dlaždicovým rozložením připomíná mobilní platformu WP7. Ovládání je tak připraveno pro mobilní platformy či tablety. Pokud toto rozložení uživatele neosloví, pomocí dlaždice Desktop se dostane do prostředí identického s Windows 7. Plocha, ovládání a adresářová struktura je víceméně shodná s předchozími verzemi. Tlačítko Start již neplní svou dlouholetou funkci, ale vrací uživatele ke spouštěcí obrazovce s dlaždicemi. Také poskytuje rychlý přístup k sítím, nastavení nebo sdílení.

Vývojářskou konferenci Build, jež je každoročně pořádána v kalifornském Anaheimu, využila společnost Microsoft ke zveřejnění nových informací o připravovaném operačním systému Windows 8 a uvolnila ke stažení jeho zkušební verzi.

Celá konference je věnována především vývojářům, tudíž se kromě obecných informací o uživatelském rozhraní a náhledů systému soustředila také na nástroje, vývojové prostředí a API určené pro tvorbu aplikací. Právě koncept instalace a používání aplikací bude nový operační systém odlišovat od předchozích verzí a více jej přibližovat operačním systémům konkurenčních společností Apple či Google. Microsoft slibuje, že takzvané aplikace v Metro stylu budou moci programátoři vytvářet za použití libovolného z jazyků HTML5/JavaScript, C/C++ a C#/XAML.

Další zajímavou informací je fakt, že Windows 8 poběží také na procesorech architektury ARM, jež z hlediska návrhu vyžadují hlubší propojení hardwaru a softwaru. Nové vývojářské nástroje se však mají postarat o to, aby vytvořené programy bez problémů běžely jak na 32/64bitových architekturách x86 tak na procesorech ARM. Do Windows 8 navíc přibyla nativní podpora rozhraní USB 3.0.

Microsoft dále nabádá vývojáře a technické nadšence k stažení zkušební verze nového operačního systému. K dispozici jsou 64bitové i 32bitové verze s integrovanými vývojářskými nástroji, stáhnout lze však i menší variantu bez zmíněných nástrojů. Ve zkušebních verzích jsou taktéž předinstalovány některé ukázkové aplikace.

Na celou přednášku se můžete podívat zde.

metro


Update: V galerii pod článkem a našem profilu na síti Facebook jsme pro vás připravili první ochutnávku v podobě několika screenů s komentáři, další budou následovat! Přidejte se a ptejte, co vás zajímá?


Komentáře