Microsoft umožňuje Číně špehovat uživatele Skypu

Novinky |

Vědci na University of New Mexico odhalili zašifrovaný seznam více než tisícovky klíčových slov v čínské verzi Skypu s názvem TOM-Skype, který je využíván k monitorování jeho uživatelů.

Microsoft umožňuje Číně špehovat uživatele SkypuKdyž uživatel TOM-Skype napíše zprávu obsahující jedno z klíčových slov typu BBC nebo demokracie, je odesláno upozornění na server, jež obsahuje jméno účtu uživatele, čas a zaznamenaná slova. Vědci na seznam přišli poté, co monitorovali podezřelou komunikaci mezi TOM-Skype a jeho čínskými servery. Slova byla zašifrována, vědci je však během dvouletého studování nakonec dokázali rozšifrovat. Dobrou zprávou pro čínské uživatele je, že hlasové zprávy přes Skype čínská vláda pomocí podobného mechanismu nemonitoruje.


Organizace Reportéři bez hranic uvádí, že celá řada známých novinářů v minulosti odhalila odposlech svých účtů na Skype. Microsoft na to reagoval čistě pragmaticky s tím, že pokud chcete v Číně dělat byznys, musíte hrát podle tamních pravidel. "Jako čínská společnost dodržujeme v zemi tamní pravidla a regulace," uvedl TOM-Skype. Je tak vidět, že možnost podnikat v nejlidnatější zemi světa je pro Microsoft mnohem důležitější, než dodržování západních standardů.Úvodní foto: © cirquedesprit - Fotolia.com

Komentáře