Microsoft testuje podmořská datová centra

Novinky |

Americká společnost Microsoft oznámila, že v současné době testuje mobilní datová centra, která jsou umisťována na dno oceánu.

Microsoft testuje podmořská datová centra
Provozovatelé datových center musejí kvůli rostoucímu zájmu o cloudové služby v poslední době čím dál více přemýšlet nad jejich co možná nejefektivnějším provozem. Datová centra k chlazení serverů totiž potřebují tak velké množství energie, že společnosti jako Facebook, Google či Microsoft začaly experimentovat nad netradičními přístupy k řešení tohoto problému.


Inženýři Microsoftu během minulého roku pracovali na projektu Natick, v rámci kterého testovali provoz datového centra pod vodou. V první fázi projektu byl prototyp s označeím Leona Philpot (pojmenovaný po postavě z hry Halo) ponořen na mořské dno asi kilometr od západního pobřeží USA.


Jak uvedl Microsoft, kromě výhody spočívající v chlazení studenou vodou z oceánu je plusem podvodních datových center také to, že je možné je uvést do provozu během 90 dnů, zatímco vybudování datového centra na souši trvá dva roky. Microsoft testoval Leonu Philpot celkem 105 dnů a všechny testy údajně proběhly tak, jak měly.

 

Zdroj: IDG News ServiceÚvodní foto: PCWorld.com

Komentáře