Microsoft musí za patenty Motorole platit 1,8 milionu dolarů ročně

Novinky |

Microsoft tento týden zvítězil v soudní při proti společnosti Motorola Mobility, která od něj chtěla 4 miliardy dolarů ročně za používání jejích patentů u Windows a Xboxu.

Microsoft musí za patenty Motorole platit 1,8 milionu dolarů ročněNamísto žádaných čtyři miliard dolarů ročně musí Microsoft Motorole platit „pouze" okolo 1,8 milionu dolarů, což je jen o šest set tisíc dolarů více, než navrhoval samotný Microsoft. Patenty se týkají video kodeku H.264 a bezdrátového standardu 802.11. Jde o tzv. nezbytné standardizované patenty, jež musejí být licencovány jiným společnostem za rozumnou nediskriminační cenu. Microsoft u soudu uvedl, že Motorola po něm žádá příliš mnoho, když vyžaduje poplatek 2,25 % z ceny každého produktu, v němž jsou tyto patenty obsaženy. Soudce následně prohlásil, že zmíněné patenty využívá 92 subjektů a suma, již požaduje Motorola po Microsoftu, je v nepoměru s tím, co platí ostatní.


Rozumný poplatek za patenty týkající se H.264 je podle soudu 0,555 centů z každého koncového produktu a ustandardu 802.11 to je 0,8 až 3,471 centů. Podle analytiků je toto soudní rozhodnutí jasným důkazem toho, že Google za společnost Motorola zaplatil příliš mnoho, když ji za několik miliard koupil především kvůli jejímu patentovému portfoliu. Googlu se skrze Motorolu zatím nepodařilo zakázat dovoz zařízení Microsoftu ani Apple do žádné země.

 

Zdroj: TechspotÚvodní foto: © James Steidl - Fotolia.com

Komentáře