Lidé prostestují proti návrhu Googlu na vytvoření dvourychlostního internetu

Novinky | 15.08.10

Nejméně stovka lidí včera demonstrovala před kancelářemi Googlu v Kalifornii proti jeho návrhu, který má za cíl změnit internet tak, jak ho nyní známe.

Protesty přicházejí poté, co Google společně s americkým operátorem Verizon tento týden představil návrh, podle něhož by operátoři mohli mimo jiné ovlivňovat rychlost načítání určitých webových stránek přes internet. Výhodu oproti konkurenci - tj. rychlejší načtení stránky - by tak dostaly weby, které by si za to u operátora připlatily.

"Společnosti jako Google dlouhou dobu těžily ze svobodného internetu a nyní ho chtějí zničit," říká James Rucker z CoulourofChange.org. "Chtějí vytvořit jakousi rychlejší linku pro prémiový obsah."

To znamená, že tvůrci stránek budou muset v 21. století platit za to, aby se uživatelům jejich obsah rychle načítal." Podle kritiků návrhu Googlu a Verizonu by tím byl porušen princip internetové neutrality, kde je se všemi daty zacházeno rovnoceně a nikdo nemá přednost. Celou záležitostí se nyní zabývá americká vládní organizace FCC.

"FCC tyto návrhy zatím brzdí. Pokud však neuděláme okolo internetové neutrality dostatečný humbuk, velké společnosti zvítězí. FCC musí tyto firmy regulovat, ne s nimi vyjednávat," řekl včera jeden z protestantů s tím, že petici proti porušení internetové neutrality podepsalo již přes 300 000 lidí. Google k tomu pouze řekl, že lidé mají na jeho stránkách vyplnit formulář se svými připomínkami. A co na to další velké společnosti? Telekomunikační giganty jako AT&T návrh Googlu samozřejmě podpořily, zatímco třeba Facebook nebo Skype se postavili proti němu.


Komentáře