Letecká tragédie prezidenta Polska se stala příležitostí pro šíření online hrozeb

Novinky | 12.04.10

Letecká katastrofa, při které o víkendu zahynul polský prezident s manželkou a mnoho dalších významných představitelů Polska, se stala příležitostí pro internetové kriminálníky.

Letecká tragédie prezidenta Polska se stala příležitostí pro šíření online hrozeb

 

Online útočníci běžně využívají svátky, skandály týkající se celebrit, nebo tragédie (ať už reálné či vymyšlené) pro tzv. SEO útoky. Ty spočívají v pokusech dostat na přední pozice vyhledávačů stránky, které ve skutečnosti obsahují počítačovou infekci, například v podobě falešných antivirových produktů.

„S využitím sofistikovaných technik sociálního inženýrství uživateli hrozí, že dojde k nákaze jeho počítače, nebo že zaplatí za falešný produkt, a přijde tak o své peníze“, říká Juraj Malcho, vedoucí virové laboratoře antivirové firmy ESET.  

Většina podvodných stránek zneužívajících smrt polského prezidenta navádí potenciální oběť na polskou doménu využívající formát: http:// [random domain name] .com/lvlne.php? on=polish%20news%20video

PHP skript navede uživatele na polskou stránku nabízející falešné antivirové řešení: http://hur497. [malicious domain] .pl/in.php? t=cc&d=10-04-2010_x_1023&h=[random domain name].com. ESET jako vždy v těchto případech doporučuje uživatelům internetu aktualizovat webový prohlížeč, antivirus a neklikat na stránky, které už vyhledávače (Google a jiné) označují za potenciálně nebezpečné.


Komentáře