Kaspersky varuje: server YouTube je zneužíván pro videospam

Novinky | 14.10.09

Společnost Kaspersky Lab oznamuje, že její odborníci zaznamenali velké množství spamů odkazujících na reklamu na serveru YouTube. Nevyžádané e-maily byly rozesílány v mnoha variacích, všechny však obsahovaly stejný odkaz.

Kaspersky varuje: server YouTube je zneužíván pro videospamYouTube je pro distribuci spamu díky své celosvětové popularitě velmi atraktivním místem. Již v roce 2007 předpovídali někteří bezpečnostní specialisté možnost zneužití serveru YouTube jako prostředku k rozesílání nebezpečných e-mailů. Toto je však první případ, kdy jsou uživatelé přímo přesměrování ke sledování reklamního videa.

Tento typ reklamy je z hlediska spammerů zřejmě velmi zajímavý a podle všeho zasahuje také mnohem více uživatelů, kteří na podobné praktiky dosud nejsou zvyklí. Již dříve zneužili spameři dobré jméno YouTube a namísto slibovaného zajímavého videa byli uživatelé přesměrování na reklamní sdělení.  Nyní vede odkaz přímo na populární server YouTube, kde je umístěna nevyžádaná reklama.

Není to letos poprvé, kdy byli tvůrci spamů kreativní. V dubnu byly zaznamenány zprávy obsahující nestandardní obrazový materiál, které inzerovaly služby spamerů. Tyto grafické soubory byly také upraveny pomocí metod využívajících obrazový šum, jež způsobily spamovým filtrům  značné problémy. Odborníci proto novu upozorňují na důležitost spamového filtru, který blokuje nevyžádanou a potenciálně nebezpečnou korespondenci.


Komentáře