Jsou papírové knihy na ústupu? Po Američanech kupují více e-knih také Britové

Novinky |

Rozvíjející se technologie nemají dopad pouze na způsob, jakým konzumujeme filmy a hudbu, ale také na beletrii a tiskoviny obecně. Že lidé méně čtou? Nesmysl. Nad papírovými knihami však převládá elektronický inkoust.

Jsou papírové knihy na ústupu? Po Američanech kupují více e-knih také BritovéJiž v červenci roku 2010 prodejní statistiky největšího amerického e-shopu Amazon.com dokázaly, že Američané dávají přednost elektronickým knihám před tradičními papírovými paperbacky či hardcovery. Trend převažující popularity elektronického inkoustu doputoval přes velkou louži také do Británie, kde dle posledních prodejních výsledků společnosti Amazon místní občané raději sáhnout po e-knize nežli by zavítali do kamenného knihkupectví.

Alespoň v případě e-shopu Amazon stojí za velkou popularitou e-knih tenoučká čtečka Kindle, jež se v Británii začala prodávat roce 2010. Necelý rok poté prodeje e-knih určených pro Kindle předstihly papírové knihy s pevnou vazbou a nyní na elektronický tisk nestačí ani kombinace paperbacků a hardcoverů.

Informaci zveřejnila sama britská větev řetězce Amazon, jež uvedla, že od počátku roku 2012 se na každých 100 tištěných knih prodalo 114 Kindle e-knih. Pro férovější výsledky se přitom bezplatné e-knihy nepočítají.

„Zákazníci v Británii nyní sáhnou raději po elektronické knize, přestože trh s tištěnými publikacemi stále roste Tohoto milníku dosáhl Amazon v USA za necelé čtyři roky po uvedení první generace čtečky Kindle, tudíž je pozoruhodný fakt, že stejná situace nastala v Británii již po dvou letech,“ sdělil Jorrit Van der Meulen, vice prezident pro Kindle EU.

Ve svých statistikách Amazon zveřejnil taktéž konkrétní díla s největší popularitou. Bezkonkurenčně nejoblíbenější publikací se stala novela Fifty Shades of Grey (a její pokračování) britské autorky E.L.James, jež za čtyři měsíce prodala přes 2 miliony e-výtisků. V kombinaci s tištěnými knihami předstihla dokonce známou autorku J.K.Rowlingovou. Holt musíme čelit faktu, že s vysoce expresivní červenou knihovnou se nemůže rovnat ani sám Harry Potter.

 

Zdroj: AmazonÚvodní foto: © Paolese - Fotolia.com

Komentáře