Jediný člověk vytvořil 8,5 % všech článků na Wikipedii

Novinky |

Jeden jediný Švéd a jeho naprogramovaný počítačový bot již vytvořili na největší světové encyklopedii Wikipedia přes 2,7 milionů článků.

Jediný člověk vytvořil 8,5 % všech článků na WikipediiMuž a jeho program tak jsou zodpovědní za 8,5 % všech příspěvků, které jsou na Wikipedii dostupné. Třiapadesátiletý Sverker Johansson využívá bota zvaného Lsjbot k prohledávání databází a online zdrojů informací, sběru relevatních dat a psaní článků. Johanssonův bot je schopen za jeden den přidat až 10 000 nových nových příspěvků. Není příliš pravděpodobné, že by čtenáři české Wikipedie na Johanssonovy příspěvky narazili - přibližně třetina z nich je napsána ve švédštině a další dvě třetiny ve filipínštině.


Co se týká obsahu, články se většinou týkají zvířat, konkrétně hmyzu nebo Filipín. Přidávání článků na Wikipedii je pouhým hobby tohoto Švéda, v civilním životě se živí jako administrátor. I když by si lidé mohli myslet opak, používání botů k vytváření článků neodporuje zásadám užívání Wikipedie. Otázkou tak už jen zůstává, nakolik jsou takové články kvalitní.

 

Zdroj: TechspotÚvodní foto: (c) Sergey Nivens

Komentáře