Intel v EU musí zaplatit 1,4 miliardy dolarů za protikonkurenční chování

Novinky |

Soud Evropské unie rozhodl, že americká společnost Intel musí zaplatit pokutu ve výši 1,4 miliardy dolarů za protikonkurenční obchodní praktiky vůči firmě AMD.

Intel v EU musí zaplatit 1,4 miliardy dolarů za protikonkurenční chováníO tom, že Intel ve vztahu ke svým klientům jako HP, Lenovo nebo Dell prováděl zakázaná smluvní omezení, jejich účelem bylo "vyšachovat" ze hry konkurenční AMD, rozhoda již v roce 2009 Komise. Podle rozhodnutí Komise Intel mimo jiné také platil některým prodejcům za to, že nabízeli pouze počítače s jeho procesory. Americká společnost se odvolala a tvrdila, že soud nechápe realitu trhu s procesory. Nyní však soudní tribunál EU rozhodnutí Komise potvrdil a dodal, že Intel měl vypracován dlouhodobý plán ilegálních praktik proti AMD.


Pokuta ve výši 1,4 miliardy dolarů (v přepočtu téměř třicet miliard korun) činí "pouze" 4,15 % tržeb Intelu za rok 2008, což je částka, která je podle mínění soudu férová, jelikož pokuta se mohla vyšplhat až na jedenapůlnásobek této sumy. "Jsme rozhodnutím velmi zklamáni. Začneme jej vyhodnocovat a zvážíme další právní kroky," uvedl mluvčí společnosti.       

 

Zdroj: TechspotÚvodní foto: © James Steidl - Fotolia.com

Komentáře