Intel ustupuje od modulární platformy Compute Card

Novinky |

Modulární platformy znějí alespoň teoreticky jako moc dobrý nápad. Upgrade totiž v takovém případě stačí provádět jen na konkrétních komponentách, jejichž zastarání nemusí nutně znamenat koupi zcela nového počítače.

Intel ustupuje od modulární platformy Compute CardNicméně v praxi se to občas neosvědčí, jak dokazuje novinka od Intelu, který oznámil, že přestává vyvíjet nové produkty pro platformu Compute Card. Výrobce čipů bude prodávat a podporovat současná řešení Compute Card ještě v průběhu letošního roku, řekl mluvčí společnosti portálu Tom’s Hardware, ale tím víceméně skončí.

Platforma Compute Card od Intelu byla uvedena teprve na CES 2017 v Las Vegas a v podstatě se jedná o modulární PC, jehož procesor, paměť, úložiště a bezdrátová konektivita se vejdou na kartu, která má zhruba velikost několika kreditních karet. Myšlenka spočívá v plynulých aktualizacích na bázi vyjmutí staré karty a zapojení karty nové pro okamžitý nárůst výkonu.

V citovaném rozhovoru pro Tom’s Hardware mluvčí Intelu řekl, že společnost i nadále věří tomu, že modulární počítače jsou trhem s množstvím příležitostí pro inovace. Jenže rozhodnutí přestat vyrábět nové produkty řady Compute Card evidentně svědčí o opaku.

Hlavní příčinou neúspěchu modulárních řešení je fakt, že formy PC se neustále vyvíjejí. Je tedy ironií, že rychlejší rozhraní a novější designy v podstatě znamenají rychlé zastarávání modulárních komponent.

Důležitější však je, že výrobci vydělají více, když spotřebitelům prodají celé zařízení, než když jim nabídnou cenově dostupnější součástky pro upgrade. Samotné spotřebitele pak láká spíše myšlenka na zcela nové zařízení než na nový procesor ve stroji, na který léta sedal prach.

Zdroj: Techspot.com (český překlad převzat z BusinessWorld.cz)Úvodní foto: Techspot.com

Komentáře