IE9 není moderní webový prohlížeč, tvrdí zástupci Mozilly

Novinky | 17.02.11

Microsoft říká, že Internet Explorer 9 je světový nejrychlejší browser. Mozilla naproti tomu polemizuje, zda může vůbec být prohlížeč IE9 nazýván jako „moderní“.

Čím více se blíží vydání nových verzí internetových prohlížečů Firefox 4 společnosti Mozilla a IE9 společnosti Microsoft, tím více se obě strany navzájem častují pomluvami a urážkami týkající se schopnosti obstojně pracovat s novým standardem HTML 5.

Microsoft se nechal veřejně slyšet, že IE9 dosahuje při validaci 99% úspěšnosti v porovnání s pouhými 50 % v případě Firefoxu. Na to odpověděl Paul Rouget (pracující na pozici technnology evangelist Mozilly) na svém blogu článkem Je IE9 moderním webovým prohlížečem?. Ihned na  dalším řádku sám odpovídá slovem ne.

„Podporuje IE9 99 % specifikací HTML 5 , jak Microsoft tvrdí? Ne, ve skutečnosti je prohlížeč od tohoto čísla daleko,“ píše Rouget. „Testy, na něž se Microsoft odkazuje, byly navrženy v průběhu vývoje IE9 těmi stejnými vývojáři. Není potom žádným překvapením, že IE9 uspěl ve všech testech, jež byly použity pro návrh a tvorbu tohoto prohlížeče. Našemu prohlížeči se taktéž daří při testováními našimi vlastními programy.“

Standard HTML 5 bude nicméně dokončen nejdříve v roce 2014, tudíž pózy podobného typu v současnosti nejsou příliš na místě. Samotné konsorcium W3C (World Wide Web Consortium) zabývající se tvorbou webových standardů tvrdí, že je ještě příliš brzy vyvozovat závěry z aktuálních HTML 5 testů.


Komentáře