IBM vyvíjí nový superpočítač Sequoia

Novinky | 05.02.09

Společnost IBM nyní usilovně pracuje na vývoji další generace nejrychlejšího superpočítače na světě. Připravovaný projekt Sequoia, který má být dokončen v roce 2011, bude poskytovat výkon odpovídající dvěma milionům klasických PC.

 

Nový projekt Sequoia, jehož primární fáze již započala ve státních laboratořích USA umístěných v Kalifornii, se v roce 2011 stane  nejvýkonnějším superpočítačem světa, když nabídne možnost zpracování 20 petaflopů za vteřinu, což je řádově více než současný nejrychlejší superpočítač světa. Není bez zajímavosti, že Sequoia bude obsahovat více než 1,6 milionu procesorových jader.

Připravovaný výpočetní gigant, který si ke svém provozu vyžádá plochu přes 300 metrů čtverečních, bude umístěn v Rochesteru ve státě Minnesota a pro jeho využití se nabízejí výpočetně velmi náročné úlohy jako například předpověď počasí nebo odhalování struktury ložisek nerostných surovin. Lze jej rovněž využít pro detailní simulace nukleárních jevů. IBM tvrdí, že novinka bude myslet i na ekologii, když při stejném příkonu jako předchozí generace superpočítačů nabídne asi dvacetkrát vyšší výkon.

 


Komentáře