Google zpřístupní své vybrané patenty zdarma pro open-source projekty

Novinky |

Google oznámil, že nebude žalovat žádného uživatele, distributora ani vývojáře open-sourcového softwaru, který bude využívat jeho určité patenty.

Google zpřístupní své vybrané patenty zdarma pro open-source projekty
Hned na začátku je nutno zdůraznit, že Google nenabízí celé své portfolio každému open-source projektu, avšak společnost bude pouze jednotlivě vybírat patenty a dávat je dohromady v rámci své iniciativy Open Patent Non-Assertion (OPN) Pledge. Doposud Google zveřejnil deset patentů, jež v rámci OPN zpřístupní. Všechny se týkají MapReduce, což je široce používaný nástroj Googlu vytvořený pro analýzu velkých objemů dat. Další patenty budou následovat. Google se tak připojil k dalším společnostem jako IBM, Twitter nebo Microsoft, jež se také rozhodly open-sourceové projekty podpořit svými vybranými patenty.

Google také vyzval další velké technologické společnosti, aby se k jeho iniciativě přidaly. Americký gigant dále oznámil, že bude i nadále bojovat za patentovou reformu, v rámci které by chtěl zlepšit kvalitu patentů a tudíž i předejít lehkovážným žalobám. Americký patentový systém je často experty kritizován právě proto, že je snadno zneužitelný.

 

Zdroj: TechspotÚvodní foto: © Irochka - Fotolia.com

Komentáře