Google vydává nový programovací jazyk Dart

Novinky | 11.10.11

Google vydal zkušební verzi nového programovacího jazyka pro webové vývojáře. Jmenuje se Dart a má být konkurencí JavaScriptu.

Podle oficiálního blogu Dart týmu má nový programovací jazyk "vyplnit mezery JavaScriptu". Google uvedl, že jedním z cílů při tvorbě Dart bylo vytvořit "členěný a zároveň flexibilní jazyk pro webové programování". Vývojáři, kteří jsou tedy zvyklí pracovat s jinými webovými programovacími jazyky, by s Dart neměli mít žádný problém. Navíc by Dart dle slov společnosti měl být "velmi výkonným jazykem, jenž bude rychlý ve všech moderních webových prohlížečích a prostředích".

Podle vývojářského týmu je nový jazyk vhodný především pro menší a střední projekty. Nynější verze balíku Dart obsahuje několik knihoven a nástroje pro kompilování a spuštění nového kódu. V současné době Dart nepodporuje žádný prohlížeč (ani Google Chrome), to by se však v brzké době mělo změnit. Pokud by Google chtěl, aby jeho nový jazyk do budoucna zcela nahradil JavaScript, čeká ho ryze nelehký úkol. Podle průzkumu společnosti Tiobe Software je totiž JavaScript v současné době desátým nejpoužívanějším jazykem vůbec.


Komentáře