Google uvádí projekt Stadia, cloudovou službu pro streamování her pro všechny

Novinky |

Cloudové streamování her začíná být stále populárnější formou hraní. Svoje platformy už v tomto směru nabízejí Sony a Nvidia, na vlastních řešeních už pracují také Amazon a Microsoft.

Google uvádí projekt Stadia, cloudovou službu pro streamování her pro všechnyGoogle Stadia, nejnovější přírůstek na tomto rychle se rozvíjejícím trhu, vypadá na slušnou konkurenci pro všechny výše zmíněné. Mohl by s sebou totiž přinést zajímavé funkce, které by mohly mít pozitivní vliv na celé odvětví.

Google na Game Developers Conference v San Francisku v úterý oznámil, že jeho nová služba bude schopna streamovat hry na různá zařízení včetně PC, tabletů, smartphonů a televizí, a to bez nutnosti čekání na stahování či instalaci. V krátkosti – pokud má dané zařízení nainstalovaný prohlížeč Chrome a připojení k internetu, pravděpodobně bude kompatibilní s řešením Stadia.

„Přemýšlejte o tom, jakým způsobem funguje web,“ řekl Pichai při svém proslovu. „Můžete jednoduše sdílet odkaz a funguje to plynule. Chceme, aby takto fungovaly i hry. Aby přinášely okamžitou radost s přístupem pro všechny.“

Google svůj koncept streamování her testoval již před pár měsíci pod označením Project Stream, což byl experiment, v jehož rámci si zájemci mohli zahrát Assassin’s Creed Odyssey v Chromu. V té době už bylo zřejmé, že Google pracuje na něčem velkém, ale plný rozsah nebyl až dodnes znám.

Zpočátku bude Stadia podporovat 4K HDR streaming při 60 snímcích za vteřinu (samozřejmě za předpokladu, že to zvládne váš ISP). Později však chce americký gigant nabídnout podporu až 8K rozlišení při 120 snímcích za vteřinu.

To bude zčásti umožněno díky rozsáhlé síti globálních datových center Googlu. Klíčová je totiž minimalizace odezvy, což Google zajistí tím, že pro připojení využije serverovny umístěné nejblíže danému uživateli.

Zdroj: Techspot.comÚvodní foto: Techspot.com

Komentáře