Google spílá EU: nabízíme bezplatné služby, miliardové pokuty nejsou fér

Novinky |

Společnost Google zveřejnila 130stránkovou odpověď na tvrzení Evropské komise, podle něhož americký gigant zneužívá svého monopolního postavení na trhu.

Google spílá EU: nabízíme bezplatné služby, miliardové pokuty nejsou férJak uvádí Google ve své zprávě, pokuta ve výši 6,6 miliard euro, kterou je Evropská komise podle platné legislativy americké společnosti oprávněna uložit, není adekvátní kvůli specifické povaze jeho služeb. Ty jsou totiž pro koncové uživatele zcela zdarma. Celá kauza spočívá v tom, že podle evropského regulátora Google (mimo jiné) manipuluje s výsledky hledání ve svém vyhledávači tak, aby zvýhodňoval své vlastní služby. Google však tvrdí, že z toho důvodu, že si za své služby nic neúčtuje, nevzniká mezi ním a uživateli žádný obchodní vztah.


„Ke zneužití dominantního postavení na trhu může podle ustálené judikatury dojít pouze tehdy, když existuje ´obchodní vztah´. Mezi uživateli a Googlem však žádný takový vztah neexistuje,“ uvádí Google ve své zprávě s tím, že Evropská komise vyžaduje, aby „obětoval kvalitu ve jménu podpory jeho konkurentů.“ Komise však tvrdí, že pravdou je přesný opak: Google údajně umisťuje odkazy na své služby výše, než kde se objevují jejich kvalitnější alternativy. Evropská komise má na vydání konečného rozhodnutí v krajním případě i více než rok.

 

Zdroj: IDG News ServiceÚvodní foto: google

Komentáře