Google prozatím nezveřejní zdrojový kód Androidu 3.0

Novinky | 25.03.11

Google se rozhodl, že prozatím nezveřejní zdrojový kód Androidu 3.0 s kódovým označením Honeycomb, jež byl navržen speciálně pro tablety. Jaké k tomu má důvody?

Na rozdíl od konkurentů Google zdrojový kód svého operačního systému Android pravidelně zveřejňuje. Kdokoliv si jej  tak může stáhnout, upravit a nahrát na své zařízení. Tentokrát se však Google rozhodl zveřejnění kódu Androidu 3.0 oddálit. Podle Andyho Rubina, který stojí v čele vývoje, to má svůj specifický důvod. "Pokud bychom kód nyní zveřejnili, nemohli bychom zabránit vývojářům v použití softwaru na mobilních telefonech, což by mohlo způsobit spoustu problémů," uvedl Rubin s tím, že si ani není jistý, zda by Android 3.0 navržený speciálně pro tablety na smartphonech vůbec fungoval. "I přes to Android nadále zůstává open-source projektem, na tom se nic nemění," dodal.

Ke zpřístupnění kódu dojde až poté, co jej Google otestuje i na jiných zařízeních. Tablety s Androidem 3.0 se budou dál prodávat podle plánu, na zdrojový kód tohoto operačního systému si však budou muset vývojáři, výrobci hardwaru i uživatelé počkat. Společnost se tak snaží zabránit problému, který potkal předchozí verzi Androidu. Ta se dostala na zařízení, pro něž nebyla původně určena, což v některých případech na Google v očích uživatelů vrhalo špatné světlo.


Komentáře