Google přetváří sci-fi na realitu - kontaktní čočky s čipem pro diabetiky

Novinky |

Google opět nechává nahlédnout pod pokličku dění ve vývojové laboratoři Google[x]. Vědci pracují na kontaktních čočkách s integrovaným čipem schopným měřit obsah glukózy v krvi.

Google přetváří sci-fi na realitu - kontaktní čočky s čipem pro diabetikyPo bok technologických výstřelků typu automobily bez řidiče, brýle s rozšířenou realitou Google Glass nebo stratosférické balony šířících bezdrátový internet přichází Google s novým, z dnešního pohledu poměrně sci-fi zařízením. Pracuje na kontaktních čočkách, které by měly výrazně zvýšit komfort života lidí postižených nemocí diabetes.

Diabetem dnes trpí zhruba 5 % obyvatelstva a dle organizace IDF (International Diabetes Federation) se tento počet do roku 2035 zdvojnásobí. Google v odkazu na nebezpečí i každodenní nepříjemnosti spjaté se závažným onemocněním vysvětluje svou motivaci pro vývoj nové technologie, jež by měla život diabetikům zpříjemnit.

Jedná se o kontaktní čočky integrující miniaturní řídicí jednotku a senzor pro měření obsahu glukózy v slzách. Prototyp má stav obsahu glukózy testovat jednou za sekundu a Google také zvažuje zavedení systém pro včasné upozornění pacienta o kritické hladině glukózy. Pro tento účel se chystá do kontaktních čoček integrovat LED diody, které by varování pacientovy světelně indikovaly.

Společnost projekt konzultuje s americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv, nicméně hodlá na projektu spolupracovat s dalšími subjekty. Ty by měly technologii Googlu využít ať už pro výrobu čoček nebo vývoj softwaru umožňujícího sbírat data o hladině glukózy a nějakým způsobem je prezentovat majiteli čoček či doktorovi.

 

Zdroj: Googleblog.blogspot.czIDF.orgÚvodní foto: Google

Komentáře