Google popírá technické problémy a viní z blokády Gmailu Čínu

Novinky | 21.03.11

Google v pondělí obvinil čínskou vládu, že ve své zemi blokuje Gmail způsobem, kvůli kterému to vypadá, jako by problémy s přístupem ležely na bedrech samotné společnosti.

Čínští internetoví uživatelé v několika posledních týdnech zaznamenali zvýšené obtíže při přístupu k e-mailové službě Gmail, která se buď jevila nevídaně zpomalená, nebo se jim k ní vůbec nepodařilo připojit. Internetový gigant z přístupových problémů viní čínskou vládu. „Na naší straně se žádné technické problémy nevyskytly. Máme to důkladně zkontrolováno,“ uvedla tisková mluvčí Googlu. „Jedná se o blokádu pečlivě zosnovanou čínskou vládou tak, aby to navenek vypadalo, že je problém na straně Gmailu.“

Nástroj mapující provoz služeb Googlu nedávné potíže s přístupem nevyhodnotil jako významné výpadky s největší pravděpodobností kvůli tomu, že se jednalo o přerušovaná a neabsolutní blokování. Google měl s Čínou problémy již v minulosti, když se v reakci na sérii prosincových útoků na servery Googlu z roku 2009, jež byly vedeny z čínských vzdělávacích institucí, rozhodl nadále necenzurovat čínský internet.


Komentáře