Google má nový algoritmus na snížení velikosti obrázků JPEG

Novinky |

Google vyvinul nový open-source algoritmus pro kompresi obrázků, který podle jeho slov dokáže snížit velikost JPEG obrázků o 35 procent.

Google má nový algoritmus na snížení velikosti obrázků JPEG
Algoritmus, přezdívaný Guetzli (což ve švýcarské němčině znamená sušenka), prý zvládne snížit velikost souboru, aniž by tomu obětoval příliš kvality.

Nekomprimovaný obrázek vlevo, klasická JPEG komprese uprostřed, komprese algoritmem Guetzli vpravo

Robert Obryk a Jyrki Alakuijala, softwarový inženýři v Google Research Europe, v nejnovějším příspěvku na blogu zdůrazňují, že se algoritmus snaží překonat rozdíl mezi psychovizuálním modelováním JPEG formátu a psychovizuálním modelem Guetzli, který zprůměrovává vnímání barev a vizuální maskování zevrubnějším a detailnějším způsobem, než je ten, jehož lze dosáhnout jednodušší transformací barev a diskrétní kosinovou transformací.

Výhodou Guetzli je (kromě snížení velikosti obrázku a téměř neznatelných změn obrazové kvality) to, že soubory používající tento algoritmus jsou stále kompatibilní s dosavadními prohlížeči, programy pro zpracování obrazu a samotným standardem JPEG.

Jediným významným nedostatkem Guetzli je nicméně to, že tomuto algoritmu výrazně déle trvá vytváření komprimovaných souborů (v porovnání s aktuálně dostupnými metodami). To může mnohé odradit, na druhou stranu Google tvrdí, že vzhledem k tomu, jak dobré jsou výsledky algoritmu v oblasti kvality, je doba komprese kompromisem, který stojí za to.

Guetzli si můžete stáhnout a vyzkoušet hned teď na GitHubu.

Zdroj: Techspot.comÚvodní foto: PCWorld.com

Komentáře