Google již v Číně nabízí jen velmi omezené vyhledávací služby

Novinky | 10.07.10

Společnost Google v pátek potvrdila, že jí čínské úřady obnovili licenci na provoz tamní verze svého internetového vyhledávače. Jak se však ukázalo, vyhledávač Google.cn svým návštěvníkům nabízí jen velmi úzký sortiment služeb.

Původní čínský vyhledávač Google.cn, který od března všechny své návštěvníky automaticky přesměrovával na hongkongskou verzi svého vyhledávače, která nepodléhá přísným čínským zákonům o cenzuře, byl opět uveden do provozu. I když umožňuje návštěvníkům přejít na hongkongskou mutaci Google.com.hk manuálně, sám o sobě nabízí jen možnost vyhledávat hudbu, produkty či využít překladových služeb Googlu.

Údajně tak činí na přání samotného Googlu, protože tyhle tři služby jsou jediné, které může Google v současné době nabízet, aniž by je musel cenzurovat. Google se tak snaží vyhovět požadavkům čínské vlády a zároveň neustoupit od svého rozhodnutí přestat cenzurovat výsledky čínského vyhledávače.

Nadále se nepodílet na silné cenzuře čínského internetu se tento gigant rozhodl letos v lednu a reagoval tak na sérii prosincových útoků na servery Googlu, jejichž cílem bylo nabourat se do emailových schránek služby GMail, a pocházeli právě z této nejlidnatější země světa. Do případu tehdy vstoupila i Hillary Clintonová, která žádala vysvětlení čínských útoků na Google.


Komentáře