Google, Facebook a Microsoft skupují globální internetovou infrastrukturu

Novinky |

Velké internetové společnosti v současné době nemají pouze webové stránky a servery, avšak skupují také značnou část internetové infrastruktury po celém světě.

Google, Facebook a Microsoft skupují globální internetovou infrastrukturu
List Wall Street Journal včera napsal, že Facebook, Google, Microsoft a Amazon v poslední době ve velkém investují do optických vláken, jež jsou využívána k přenosu internetu, a to k nelibosti tradičních telekomunikačních společností. Google nyní vlastní přes 160 000 kilometrů soukromých optických kabelů po celém světě, což je dvakrát více kabelů, než má třeba telekomunikační společnost Sprint v USA. Zvětšuje se také množství optických kabelů, jež jsou v rukou Facebooku. Ten nedávno dokončil v Evropě instalaci masivní sítě, jež spojuje jeho datové centrum ve Švédsku se Spojenými státy kabelem o délce 9600 kilometrů.


Spoustu peněz do internetové infrastruktury začaly investovat také firmy Microsoft a Amazon, aby měly dostatečnou podporu pro své cloudové služby. Tím, že budou firmy vlastnit hojně využívané kabely, mohou diktovat cenu přenosu dat (čím si sníží provozní náklady) a zlepšit výkon a spolehlivost svých služeb. Podle Dana Carusa ze společnosti Zayo Group, jež prodává velkým firmám optické kabely, korporace vlastnictvím internetové infrastruktury „mohou kontrolovat svůj vlastní osud."

 

Zdroj: TechspotÚvodní foto: © 3desc - Fotolia.com

Komentáře