Google expanduje se svým projektem digitálních knih do Evropy

Novinky | 24.08.09

Digitalizace knih internetovým gigantem Google zřejmě zasáhne i do Evropy. V jednání jsou momentálně knihovny ve Francii a Itálii.

Google chce digitalizovat i evropské knihy


Opravdový průlom zaznamenal Google, když se mu zřejmě podařilo přesvědčit Francouzskou národní knihovnu k zapojení se do jeho programu digitalizace knih. Francie je přitom typická svým odporem k anglosaskému kulturnímu imperialismu.

Ředitel Francouzské národní knihovny, Denis Bruckman, minulý týden naznačil, že prestižní francouzská instituce je velmi blízkou k tomu, aby podlehla silnému vábení Googlu. „Pokud nám Google umožní udělat více práce a rychleji, tak proč ne?" řekl Bruckman pro deník La Tribune. „Naše vyjednávání s Googlem může být dokončeno během pár měsíců."

Deník La Tribune zdůvodňuje náhlou změnu francouzské orientace jednoduše penězi. Národní knihovna může totiž vydat pouze 5 miliónů euro ročně na digitalizaci knih. Přitom naskenování knih jen z období 1870-1940 by ji přišlo na 80 miliónů.

V podobné pozici je i největší italská knihovnická instituce, Centrální národní knihovna ve Florenci, která taktéž vyjednává se zástupci společnosti Google.

 


Komentáře