Google Chrome bude od září blokovat flashový obsah

Novinky |

Internetový prohlížeč Chrome ve verzi 53, jehož vydání se chystá na září, bude ve výchozím nastavením blokovat obsah ve Flashi.

Google Chrome bude od září blokovat flashový obsahZajímavé na tom všem je, že primárním důvodem Googlu k tomuto kroku není bezpečnost, ale „rychlejší a responzivnější prohlížeč, který zároveň šetří životnost vaší baterie.“

Tým vyvíjející Chrome na svém blogu uvádí, že většina flashového obsahu má dnes pouze podpůrnou funkci – jde například o kód řešící analytiku webu, v němž je integrovaný. Jde tedy přesně o ten typ obsahu, který zpomaluje prohlížení webu.

K dalším změnám se Google chystá v prosinci, kdy vydá Chrome 55, jenž bude mít v základu preferenci HTML5 před Flashem v případech, kdy navštěvovaný web podporuje obě technologie. Jestliže jde o web výhradně flashový, přiměje vás Chrome při jeho první návštěvě k povolení spuštění prvků na něm umístěných. Výhradně flashových webů by však v dnešní době již příliš být nemělo.

Úsilí o utlumování Flashe započalo loni v rámci Chrome verze 42, kdy pro přehrání konkrétních typů obsahu bylo nutné kliknout na příslušný prvek, což podle Googlu zvyšovalo životnost baterie.

Díky krokům technologických gigantů je už dnes Flash v podstatě mrtvou technologií. Systém blokování této technologie již v určité formě spustily prohlížeče Firefox, Safari i Microsoft Edge.

Zdroj: Techspot.comÚvodní foto: Adobe

Komentáře