Francie chce zakázat používání smartphonů na školách

Novinky |

O používání mobilních zařízení dětmi se diskutuje neustále. Ani mnozí rodiče nemají jasno v tom, kdy a za jakých podmínek svojí ratolesti dovolit smartphone.

Francie chce zakázat používání smartphonů na školáchMobilní zařízení typu iPadů nebo Chromebooků ve velkém pronikly i do škol – ty druhé hlavně v USA – a studie prokázaly, že děti se nové technologie učí velice rychle. Ale smartphony – navzdory jejich všudypřítomnosti – Francie přesto zakázala, alespoň tedy na školách.

Od září 2018 si sice děti budou moci stále přinést svůj telefon do školy, nebudou však mít povoleno jej používat. Nové pravidlo bude platit pro základní a střední školy.

„Mobil někdy potřebujete pro vyučování… pro urgentní situace, ale jejich používání musí být nějakým způsobem kontrolováno,“ řekl Jean-Michel Blanquer, francouzský ministr školství. „Je dobré, jestliže děti nejsou příliš často – či dokonce vůbec – před obrazovkou před dosažením sedmi let věku.“

Philippe Vincent, zastupující výkonný tajemník učitelských odborů, pochybuje, že by byl zákaz nějak moc pragmatický či logický. Tvrdí, že o novince mají jisté pochybnosti, neboť prý nejde o žádný skutečný problém. Rodiče a studenti zase nedovedou přijít na to, jak bude možné dodržování nového pravidla vynucovat. Jeden z rodičů dokonce navrhl, aby školy ve svých prostorách instalovaly rušičku signálu.

Představitelé francouzského školství se teď snaží vymyslet, jak zákaz implementovat, nicméně mohli by narazit na logistické problémy týkající se skladování telefonů a zajištění toho, aby je studenti dostali zpět. Některé školy již mají implementována pravidla, která umožňují konfiskaci telefonu na školní půdě.

Cílem kroku francouzské vlády je každopádně minimalizovat narušování vyučování i podvody při testech. Při naší rostoucí závislosti na mobilních zařízeních však bude zajímavé sledovat, jak dlouho jim ten zákaz vydrží.

Zdroj: Techspot.comÚvodní foto: © moggara12 - Fotolia.com

Komentáře