Firefox oslavil deváté narozeniny

Novinky |

Prohlížeč Firefox od Mozilly o víkendu oslavil své deváté narozeniny. Jaké byly vůbec začátky několikrát přejmenovaného projektu, z něhož se za uplynulou (téměř) dekádu stala dvojka na trhu?

Firefox oslavil deváté narozeniny
Verze 1.0 debutovala v listopadu roku 2004 jako samostatná alternativa k Mozilla Suite, která se skládala z Navigatoru (webový prohlížeč), Communicatoru (Mozilla mail), programu pro vytváření webových stránek Mozilla Composer, IRC klienta ChatZilla a adresáře. Mozilla oznámila svůj plán změnit zaměření z Mozilla Suite na Firefox a Thunderbird v dubnu 2003, avšak cesta to nebyla jednoduchá. Celý projekt nového prohlížeče se zpočátku jmenoval Phoenix, avšak Mozilla musela změnit jméno kvůli sporům s Phoenix Technologies. Firebird však taktéž nebyl příliš populární, jelikož toto jméno bylo spojeno s projektem bezplatné softwarové databáze Firebird.


V únoru 2004 se Mozilla konečně rozhodla pro jméno Firefox a prohlížeč debutoval později v tomto roce. Již brzy se nový prohlížeč Mozilly stal velkým konkurentem Internet Exploreru - jen za první rok si jej stáhlo sto milionů lidí a v roce 2009 již Mozilla zaznamenala přes miliardu stažení. V současnosti je Firefox druhým nebo třetím nejpopulárnějším prohlížečem na světě v závislosti na tom, která společnost to měří. Například Shareaholic nedávno uvedl, že Firefox je na druhém místě hned za Google Chrome s 16,6 % a podle společnosti StatCounter je prohlížeč Mozilly až třetí za IE s 10 %.

 

Zdroj: TechspotÚvodní foto: © Gajus - Fotolia.com

Komentáře