Facezam může znamenat konec anonymity, nejen na internetu

Novinky |

Vzpomínáte si na FindFace, kontroverzní ruskou aplikaci pro rozpoznávání tváře, která byla označována jako konec anonymity? Tak Facezam je něco jako FindFace na druhou.

Facezam může znamenat konec anonymity, nejen na internetuAplikace FindFace totiž dokázala hledat profily lidí dle fotografií pořízených například přímo na ulici „pouze“ na sociální síti Vkontakte, kterou mnoho lidí mimo Rusko nepoužívá. Jenže nové řešení je to samé v bledě modrém pro Facebook. A již brzy bude dostupné, alespoň ve Spojených státech.

Zakladatel Facezamu Jack Kenyon řekl, že nápad na aplikaci dostal, když si hrál se Shazamem, tedy aplikací pro vyhledávání názvu písně, která aktuálně běží v rádiu. Od Shazamu pochází právě i název aplikace. Konkurenční Blippar alespoň vyžaduje, aby se uživatelé přidali do databáze společnosti, což ale není případ Facezamu.

Stejně jako FindFace dokáže Facezam zjistit identitu konkrétního člověka se 70procentní přesností, jak vyplynulo z testování na 10 tisících snímků. Uživatelé pouze musejí pořídit (nejspíš tajně) fotografii někoho, o němž se chtějí dozvědět více nebo jej prostě „stalkovat.“

Z toho samozřejmě vyplývají strašné důsledky pro budoucnost našeho soukromí. Ruská aplikace byla využívána k hledání profilů prostitutek a pornohereček, které pak trollové obtěžovali a posílali zprávy jejich přátelům a rodinám. Obavy ohledně soukromí sice přiznává i Kenyon, nicméně ten říká, že „i technologie již existuje v různých formách v rámci státních institucí a také veřejně ve formě FindFace v Rusku a Blipparu na západě.“

Pokud je zde něco, co by mohlo Facezam zastavit, nebo minimálně přinutit jeho tvůrce ke změně určitých prvků, je to sám Facebook. Sociální síť varovala, že Facezam porušuje jeho pravidla pro soukromí. „Tato aktivita porušuje naše podmínky a my nabízíme pomoc jejímu vývojáři, abychom zajistili, že svou aplikaci těmto podmínkám přizpůsobí,“ oznámila společnost.

Kenyon má nicméně za to, že jeho aplikace podmínky Facebooku neporušuje. Do této chvíle nás Facebook přímo nekontaktoval, takže nemáme důvod věřit tomu, že [naše] aplikace potřebuje změnu,“ řekl.

Zdroj: Techspot.comÚvodní foto: Techspot.com

Komentáře