Facebook využívá 10 000 Blu-ray disků k uložení petabajtu dat

Novinky |

Facebook vyvinul prototyp systému k ukládání dat, který se skládá ze dva metry vysokého sloupce složeného z 10 000 optických Blu-ray disků, na něž lze uložit jeden petabajt dat.

Facebook využívá 10 000 Blu-ray disků k uložení petabajtu datSpolečnost plánuje Blu-ray disky využívat k ukládání dat, k nimž se přistupuje pouze občas - tedy například pro zálohy uživatelských fotografií a videí. Blu-ray disky nebývají využívány jako primární místo k ukládání dat, jelikož čtení dat z nich je ve srovnání s jinými technologiemi poměrně pomalé. Jsou však (především z finančního hlediska) vhodné k zálohování dat. Podle prohlášení viceprezidenta Facebooku Jaye Parikha na konferenci Open Compute Summit by nový systém ukládání dat mohl Facebooku ve srovnáním se standardními pevnými disky ušetřit 50 % nákladů.


Parikh prototyp systému ukázal na konferenci. Zvnějšku nevypadá nijak zvláštně, uvnitř je však robotická ruka, která s disky pohybuje. Facebook vydal také video, v němž vysvětluje, jak celý systém funguje. Facebook již nyní využívá několik takových systémů a podle všeho je tak schopen na Blu-ray disky ukládat až 30 Petabytů dat. Během několika měsíců by společnost měla být schopná na Blu-ray disky uložit až 150 Patebytů dat. Facebook mimo jiné testuje také nízkoenergetické flashové paměti.

 

Zdroj: TechspotÚvodní foto: (c) valentint - Fotolia.com

Komentáře