Facebook popírá, že by skrýval konzervativní zprávy

Novinky |

Facebook důrazně popřel nařčení, že ve své sekci „Trending Topics“ pravidelně potlačoval zprávy podporující konzervativní politické názory.

Facebook popírá, že by skrýval konzervativní zprávyNedávná zpráva portálu Gizmodo tvrdí, že sociálně-mediální gigant disponoval redaktorským týmem složeným z lidí, kteří skrývali články z konzervativních webů, jež se objevovaly na vlivné sekci zpráv, a to i tehdy, když byly v rámci sítě „trendy.“

Zároveň koluje tvrzení, že zaměstnancům bylo řečeno, aby do modulu trendy zpráv vkládali vybrané články, včetně těch, jež nebyly dost populární na to, aby měly zajištěné místo v této sekci, a bylo jim řečeno, aby zde neumisťovali žádnou zprávu o samostném Facebooku.

V reakci na tuto zprávu napsal viceprezident Facebooku pro vyhledávání Tom Stocky, že web „nenalezl žádný důkaz toho, že by tato anonymní nařčení byla pravdivá.“

Facebook neumožňuje ani neradí našim recenzentům systematickou diskriminaci zdrojů jakéhokoliv ideologického původu, a svoje nástroje jsme vyvíjeli tak, aby to nebylo technicky proveditelné. Zároveň s tím jsou akce našich recenzentů evidovány a zpětně prohlíženy, a porušování našich směrnic je přečinem vedoucím k vyhazovu. (…)

Začíná to vypadat, jako by obvinění byla přehnaná. V nedávné zprávě New York Times tvrdí bývalý zaměstnanec týmu Facebooku, který měl na starosti „Trending Topics“, že jakákoliv vnímaná cenzura byla založena na tom, že správci považovali článek za nespolehlivý – jeho politické tendence podle něj neměly žádný vliv na jeho začlenění.

Navíc tvrzení o „přidaných položkách“ je údajně důsledkem toho, jak redaktoři Facebooku přidávají trendy články, které byly vynechány algoritmem. Facebook to vysvětlil tím, že sekce „Trending Topics“ je organizována lidmi a nespoléhá se tedy výhradně na algorismus.

Zdroj: Techspot.comÚvodní foto: © AA+W - Fotolia.com

Komentáře