Facebook - jak se obchoduje s vašimi citlivými daty

Novinky | 20.10.10

Facebook opět čelí kritice z důvodu nedostatečné ochrany soukromí. Při spouštění aplikací v prostředí této sociální sítě totiž dochází k odesílaní soukromých informací, jež shromažďují marketingové společnosti.

Zpravodajský deník The Wall Street Journal upozornil na fakt, že při spouštění některých Facebook aplikací jsou odesílána uživatelská ID. Jak bylo zjištěno, tento problém se týká všech deseti nejpopulárnějších aplikací (mezi něž patří například FarmVille, Texas HoldEm Poker nebo FrontierVille), tři z nich (včetně FarmVille) dokonce přenášejí informace o přátelích uživatele, jenž si aplikaci spustil.

Tato citlivá data představují velice cenné informace pro marketingové společnosti, které na základě uživatelských údajů dokážou lépe cílit své reklamy na každého jednotlivce. Co víc, takovéto společnosti si na základě získaných dat vytvářejí databáze, s nimiž dále obchodují.

Vedení Facbooku se k situaci vyjádřilo s tím, že vývojáři neměli v úmyslu, aby aplikace záměrně uživatelská data odesílaly, nýbrž se jedná o způsob, jakým webové prohlížeče zpracovávají nově otevřené stránky. Při vstupu na webovou adresu přes odkaz pracují browsery s takzvanými referery, což jsou informace zachycující adresu webové stránky, z níž se uživatel na novou stránku dostal. V případě sociálních sítí nicméně představují jinak neškodné referery potenciální hrozbu, neboť můžou nést informaci o uživatelově identitě.

Mluvčí Facebooku k celému případu sdělil: “V tomto případě se jedná o mnohem složitější technický problém, než s jakým jsme se potýkali během letošního jara, nicméně hodláme se na odstranění nedostatků plně zaměřit.“


Komentáře