Facebook Chat je připraven nahradit ICQ - je ho možné používat i bez přihlášení na Facebook

Novinky | 12.02.10

Facebook se rozhodl využít otevřeného protokolu XMPP/Jabber a umožnit uživatelům chatovat i mimo webové rozhraní společenské sítě.

Facebook využije Jabber pro komunikaci uživatelů mimo webové rozhraní

Facebook znovu zvětšuje své pole působnosti rozšířením svého chatu i mimo webové rozhraní společenské sítě. Udělá to prostřednictvím otevřeného open source komunikačního protokolu Jabber, který funguje obdobně jako v Česku známé ICQ. Stačí si stáhnout potřebný nenáročný software, přihlásit se a můžete chatovat se svými kamarády z Facebooku i bez přihlášení na síť přes internetový prohlížeč. Mezi podporované komunikační klienty patří například Miranda IM, Qip či v Linuxu proslavený Pidgin.

Otevřeného protokolu XMPP/Jabber využívá například i Google Talk, integrovaný komunikátor emailové služby Gmail. Facebook bohužel ale neumožňuje uživatelům svého chatu komunikovat s uživateli jiných služeb využívajících Jabber. Například Google Talk to přitom dovoluje. Následkem omezení Facebook Chatu si uživatelé společenské sítě nebudou moci psát s ostatními "zákazníky" jabberových komunikátorů.

Facebook se nově představenou službou opět rozpíná do nových segmentů trhu a vrací tak pomyslný úder Googlu, který tento týden představil službu Buzz (hlášky) integrovanou do Gmailu, jež má udělat z emailového klienta tak trochu společenskou síť podobnou právě Facebooku či Twitteru.


Komentáře