Evropský soud: poskytovatelé internetu nemohou omezovat uživatele

Novinky |

Britské soudy minulý měsíc přikázaly společnosti British Telecom, aby svým uživatelům zablokovala přístup k webu Newzbin2. Evropský soudní dvůr však nyní v podobné kauze rozhodl přesně naopak – lidé používající internet by podle něj neměli být jakkoli omezováni.

Evropský soud: poskytovatelé internetu nemohou omezovat uživatele
Evropský soudní dvůr posuzoval spor mezi belgickým poskytovatelem připojení Scarlet a společností Sabam, jež se stará o správu autorských práv. Sabam obvinil Scarlet, že umožňuje svým uživatelů používat peer-to-peer sítě a ilegálně tak stahovat data. Bruselský soud v prvním stupni rozhodl, že Scarlet musí zamezit svým uživatelům ve stahování jakýchkoliv dat, na která má Sabam autorská práva, přičemž toto rozhodnutí potvrdil i soud druhé instance.

Společnost Scarlet s tímto rozhodnutím ale nesouhlasila a argumentovala, že by v takovém případě musela aktivně monitorovat přenos dat uživatele, což by jednak stálo spoustu peněz a navíc by se jednalo o zásah do soukromí. A jelikož belgické soudy rozhodovaly v neprospěch Scarlet, dohnala společnost případ až k Evropskému soudnímu dvoru, který rozhodl, že takový zásah do práv uživatelů by byl ilegální a svobodu uživatelů internetu nelze jakkoliv omezovat. Podle právníků jde o významný precedens, který ovlivní další rozhodování podobných případů v Evropě.Úvodní foto: © Victoria - Fotolia.com

Komentáře