Evropská komise si opět posvítí na Microsoft

Novinky |

Jen krátce poté, co mu byla udělena pokuta ve výši 561 milionů euro se Microsoft v Evropě opět musí zodpovídat z monopolního chování.

Evropská komise si opět posvítí na Microsoft
Tentokrát problém zapříčinila funkce UEFI Secure Boot pro Windows 8, což je mechanismus využívaný k zabránění instalace jiných operačních systémů na jedno zařízení. UEFI Secure Boot je také možno chápat jako alternativu k zastaralému BIOSu, jež zlepšuje bezpečnost proti škodlivým kódům spouštějícím se při startu operačního systému. Microsoft začal při vydání Windows 8 minulý rok vyžadovat, aby počítače s logem "Certifikováno pro Windows 8" UEFI měly v sobě integrované.

I když OEM mohou uživatelům vypnutí UEFI umožnit, experti se bojí, že výrobci tuto možnost do svých zařízení integrovat nebudou. Linux Foundation a další v linuxové komunitě zpřístupnili postupy, díky kterým lze omezení obejít, ani tak však nejsou všichni zcela spokojeni. Evropská Komise se proto začala celým případem zabývat, a to na návrh španělské open-sourceové skupiny Hispalinux. Ta ve své čtrnáctistránkové žalobě požaduje, aby bylo vydáno předběžné opatření a Microsoft musel UEFI patřičně upravit.

 

Zdroj: IDG News ServiceÚvodní foto: © Irochka - Fotolia.com

Komentáře