Evropská komise chce skoncovat s platbami za roaming

Novinky |

Pokud se Evropské komisi povede prosadit nový záměr, poplatky za roaming by již brzy měly být ve všech členských zemích minulostí.

Evropská komise chce skoncovat s platbami za roamingEvropská komisařka Neelie Kroesová pracuje na návrhu právní normy, která by operátorům zamezila účtovat zákazníkům v členských zemích EU poplatky za roaming. Operátoři by tak museli nabízet hlasové, textové a datové služby za stejné ceny v zahraničí i doma. S informací jako první přišel britský list The Guardian, podle kterého je navrhován model tzv. aliancí podobných těm u leteckých společností, přičemž členové aliancí by nabízeli své služby pro partnerské operátory v domovských zemích.


Návrh se samozřejmě již setkal s tvrdou kritikou velkých operátorů jako Orange, Telefónica a Vodafone. Ti tvrdí, že zrušení poplatků za roaming by je jen v prvním roce stálo sedm miliard euro. Komise chce údajně představit návrh nové právní normy jedenáctého září a členské státy o něm budou diskutovat v příštím měsíci. Aby se návrh stal závazným, musí jej schválit také Evropský parlament.

 

Zdroj: TechspotÚvodní foto: (c) bloomua - Fotolia.com

Komentáře