EU slibuje uživatelům nelegálně stahujícím data férový proces

Novinky | 07.11.09

Evropská unie zavádí novou úpravu své legislativy, podle které budou mít všichni uživatelé právo na „férový a nestranný proces“ předtím než budou odpojeno od internetu.

EU sjednocuje legislativu týkající se internetového piratství

Procesy s provozovateli sítě The Pirate Bay v posledním roce přitáhli pozornost mnoha politiků, internetových poskytovatelů i běžných uživatelů. Boj proti internetovému pirátství se tak stal populární tématem a řada významných osobností ho vzala za svůj. Výsledkem jsou rozdílné návrhy nových zákonu proti uživatelům stahujícím nelegálně multimédia. Evropská unie však nezaspala a chce nově vznikající legislativu napříč sedmadvacítkou sjednotit. V jejím rámci však nezapomíná ani na práva hříšníků, kteří mají mít vždy „férový a nestranný proces“ předtím než je jejich internetový poskytovatel odstřihne ze své sítě. Férovost a nestrannost procesu však není nijak blíže definována.

Jediná jasná věc v novém návrhu EU je, že každý uživatel by měl dostat alespoň dva varovné dopisy od svého poskytovatele internetového připojení předtím, než bude úplně odpojen. Dle místopředsedy britské vlády lorda Mandelsona se tak má předejít trestu ještě před prokázáním vinny.

Nový zákon by měl začít platit již v příštím roce.


Komentáře