EU kvůli daním už vyšetřuje i Amazon

Novinky |

Evropská komise začala formálně vyšetřovat dohodu mezi lucemburskou vládou a Amazonem, díky níž mohla americká společnost údajně platit nižší daně.

EU kvůli daním už vyšetřuje i AmazonEvropská komise konkrétně proveřuje rozhodnutí lucemburské vlády z roku 2003. "Je dobře známo, že některé mezinárodní společnosti využívají speciální strategie, v rámci kterých plánují placení daní tak, aby se vyhly vysoké daňové sazbě," uvedla v prohlášení Evropská komise. "A my nyní zkoumáme to, zda byl vůči konkrétní společnosti (ze strany vlády členského státu) uplatněn speciální selektivní přístup, díky němuž získala neopodstatněné výhody nad konkurencí." Šetření je tak velmi podobné tomu, které vede Evropská komise ohledně daňových dohod mezi Apple a irskou vládou. I když daňová sazba v Irsku je oficiálně 12,5 %, Apple v zemi údajně ze svých zisků odváděl pouze 2 %.


Pokud Evropská komise shledá, že Apple obdržel tzv. nedovolenou výhodu od státu, může americkou společnost donutit, aby doplatila daně v řádné sazbě za posledních deset let, což by pro Apple znamenalo miliardy euro. A stejný scénář se může odehrát i u Amazonu. Ten se k celé věci zatím nevyjádřil.

 

Zdroj: CNETÚvodní foto: © James Steidl - Fotolia.com

Komentáře