EU chce výrazně omezit poplatky za volání do sítě jiného operátora

Novinky | 09.05.09

Evropská komise započala snahu směřující k výraznému snížení poplatků, které si vzájemně platí mobilní operátoři za vzájemné přepojování hovorů.

Evropská komise chce zavést další regulaci cen mobilních operátorů

 

Tyto poplatky jsou pro koncového zákazníka v podstatě neviditelné, avšak mobilní operátoři je promítají přímo do nabízených cen volání. Evropská komise z tohoto důvodu věří, že na snížení poplatků vydělají právě koncoví uživatelé.

Evropská komisařka pro telekomunikaci Viviane Redingová argumentuje tlak komise poukázáním na rozdílnost výše přepojovacích poplatků mezi mobilními operátory a operátory pevných telefonních sítí, kteří si účtují desetkrát méně. Poplatek za přepojení hovoru do cizí sítě se v EU pohybuje mezi 0,50 Kč (Kypr) a téměř 4Kč (Bulharsko, ale velmi blízko této hodnotě je například i Německo). Komise nevidí důvod, proč by měl být mezi poplatky operátorů mobilních a pevných sítí tak výrazný rozdíl a navíc chce sjednotit tyto sazby v rámci celé EU. Navrhované snížení sazeb požaduje maximální limit za přepojovací poplatek v hodnotě 0,75 Kč do konce roku 2012. Dle výpočtů evropské komise to ušetří spotřebitelům přes 50 miliard Kč.

 

 


Komentáře