Eset: Pro české uživatele je největší hrozbou stále trojan Bredolab

Novinky | 10.08.09

Dle údajů bezpečnostní společnosti Eset byl i v červenci nejčastější hrozbou pro české uživatele trojský kůň Bredolab. Celosvětově je to pak stále Conficker.

Bredolab je v Česku stále nejčastější hrozbou

Z výsledků statistického systému ThreatSense.net, provozovaného společností Eset, je zřejmé, že červ Win32/Conficker je stále nejčastěji se vyskytující počítačovou hrozbou současnosti. Během července se podílel na všech světových útocích na počítačové uživatele 10,67%. Druhou příčku malware žebříčku pak obsadily škodlivé kódy, které pro své spuštění využívají soubor autorun.inf přímo v systému Windows. Eset je souhrnně označuje jako INF/Autorun a v červenci u něj naměřil 8,39% podíl na útocích po celém světe.

Česká republika i Slovensko se však nedrží celosvětového malware trendu, jelikož již druhý měsíc po sobě zde byl nejaktivnějším trojan Bredolab. Ten se podílel na místních počítačových hrozbách během července 6,48 procenty.

Trojský kůň s úplným označením Win32/TrojanDownloader.Bredolab.AA je nebezpečný malware, který se sám dostává do běžících procesů v počítačích nic netušících uživatelů a snaží se v něm vypnout bezpečnostní programy. Dokáže se navíc sám kopírovat do systémových souborů a automaticky se spouštět při každém zapnutí počítače. Jeho úlohou je pak komunikovat se vzdáleným server přes HTTP a otevírat cestu do napadeného počítače dalším škodlivým kódům.

 

 


Komentáře