Eric Schmidt: na placení nízkých daní jsme hrdí

Novinky |

Šéf Googlu tento týden bránil nové schéma, podle kterého se jeho společnost vyhnula placení velkých daní ve Velké Británii, jelikož zisky odvedla přes své pobočky v Irsku a Nizozemí do Karibiku.

Eric Schmidt: na placení nízkých daní jsme hrdí
Erich Schmidt řekl, že je na daňovou strukturu své společnosti hrdý. Google v Británii za rok 2011 zaplatil na daních jen 6 milionů liber, navzdory tomu, že vydělal více než 395 milionů liber. Peníze však byly přes pobočku v Irsku a Nizozemí odkloněny do holdingu v Karibiku, kde byly zdaněny menší daňovou sazbou, než by tomu bylo v Evropě. Google byl vedle Amazonu a Starbucks jednou z firem, na niž si britský premiér nedávno stěžoval kvůli tomu, že se vyhýbají placení daní, podle Davida Camerona jsou takové praktiky "naprosto nemorální".

Schmidt na to v rozhovoru pro Bloomberg odvětil, že tomu se jednoduše říká kapitalismus. "Jsem velmi hrdý na strukturu, kterou se nám podařilo vytvořit. Tato struktura vznikla díky tomu, že nám určité vlády nabídly spolupráci," řekl Schmidt. "Říká se tomu kapitalismus a my jsme hrdí na to, že jsme kapitalisté." Šéf Googlu uvedl, že Britům zaplatí pouze to, co opravdu musí. "Jít za našimi akcionáři a říct jim ´Zkoumali jsme 200 zemí, ale Britů nám bylo tak líto, že jsme se jim rozhodli zaplatit více´, to by bylo snad i nezákonné," dodal Schmidt.

 

Zdroj: ZDNet

Titulní foto: ludap, Fotolia.comÚvodní foto: © lucadp - Fotolia.com

Komentáře