EK podpoří rozvoj ultrarychlého mobilního internetu 18 milióny eur

Novinky | 20.08.09

Výzkum technologie LTE, jež se řadí k sítím tzv. čtvrté generace, bude podpořen z kasy EU. Mobilní internet dosahující rychlosti přes 100 Mb/s se v provozu objeví již příští rok.

Výzkum LTE mobilní technologie dostane podporu EU

Long Term Evolution (LTE) technologie je označována za síť nové generace, jež má v budoucnu nahradit 3G mobilní sítě, které běží na technologiích UMTS, resp. CDMA. LTA má uživatelům nabídnout takovou rychlost připojení, se kterou se nebude moci měřit ani WiMAX či HSDPA. Při výzkumných testech se podařilo dosáhnout přes LTA připojení 300 MB/s. U praktických testů společnosti O2 Telefónica pak byla naměřena rychlost downloadu 140 MB/s. To jsou pro připojení přes mobilní telefon doslova neuvěřitelné hodnoty, která by měly potřebám uživatelů dostačovat ještě několik desítek let. Finanční podporu pro LTE zajistila především Viviane Redingová, eurokomisařka pro telekomunikace, jež vidí v nové technologii obrovský potenciál. "Technologie LTE promění mobilní telefony ve výkonné mobilní počítače. Miliony nových uživatelů budou mít na svých mobilních zařízeních na každém kroku ultrarychlý přístup k internetu," prohlásila Redingová.


První LTE síť by měla být uvedena do provozu již příští rok ve Švédsku. Následovat svého souseda by měly brzy i další severské země spolu s Německem a Velkou Británií. V Česku si na rychlost mobilního připojení 100 Mb/s ještě určitě ale pár let počkáme; soudě podle rychlosti budování 3G sítí, které ještě stále nejsou úplně dokončené.


Komentáře