Egypt jako první žádá o registraci domény psané arabským písmem

Novinky | 17.11.09

Doména .مصر, což znamená v překladu Egypt, by se měla stát vůbec první doménou psanou jiným písmem než latinkou.

Egyptská doména jako první nebude psána latinkou

Egyptský ministr pro informační technologie Tárik Kamál včera požádal organizaci ICANN o registraci vůbec první domény psané arabsky a zároveň první domény psané jiným písmem než latinkou. Doména .مصر [.masr] v překladu znamená Egypt a fungovat by mohla začít již na začátku příštího roku.

Kamál své rozhodnutí oznámil na egyptské konferenci Internet Governance Forum, jejíž hlavním tématem byl přístup k internetu v rozvíjejících se ekonomikách. Egyptský ministr na ní upozornil, že na světě žije přes 300 miliónů Arabů, ale stránky v arabštině netvoří ani jedno procento světového internetového obsahu. To chce však Kamál nyní změnit.

Egyptský ministr jako první využil možnosti registrovat doménu v jiném písmo než latince, kterou schválilo na konci října Internetové sdružení pro přidělování jmen a čísel (ICANN), což otevřelo nový prostor pro domény nejen v arabštině, ale také například v čínštině či korejštině. V tomto kontextu je poměrně překvapivé, že jako první zažádala o registraci domény arabská země, která má mnohonásobně méně internetových uživatelů než například Čína, Japonsko či Korea.


Komentáře