Edward Snowden zůstane v Rusku další tři roky

Novinky |

Bývalý zaměstnanec NSA, jenž zveřejnil celou řadu informací o praktikách této americké vládní agentury, získal prodloužení svého pobytu v Rusku na další tři roky.

Edward Snowden zůstane v Rusku další tři rokyTento týden to v oficiálním prohlášení oznámil Snowdenův právník s tím, že jde pouze o prodloužení současného stavu, přičemž finální rozhodnutí o povolení pobytu v Rusku bude vydáno do uplynutí této lhůty. Podle právních zástupců bude tak mít Snowden "o trochu více svobody" a možná mu bude i dovoleno vycestovat mimo Rusko. Snowden má doposud americké občanství a o ruské nepožádal. Jak podotýkají analytici, i když by Snowden měl i jiné možnosti, zůstat v Rusku je pro něj nejbezpečnější.


Šance Snowdena na návrat do Spojených států se blíží nule, vezmeme-li v úvahu, že zde čelí vážným obviněním. Kvůli tomu by se také měl vyvarovat cestování do některých zemí - USA totiž již dříve požádaly některé země o spolupráci při jeho dopadení a vydání. Tento týden se shodou okolností v amerických médiích objevily zprávy o dalším vládním zaměstnanci, který vynáší citlivé infomace - tentokrát jde o tajná data týkající se sledování podezřelých teroristů.

 

Zdroj: TechspotÚvodní foto: pcworld.com

Komentáře